| |     Ћирилица | Latinica  
U.S. Diplomatic Representatives to Serbia
Eugene Schuyler
State of Residency: New York
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jul 7, 1882
Presentation of Credentials: Nov 10, 1882
Termination of Mission: Recall transmitted by note by the Vice Consul General at Belgrade on Sep 19, 1884.
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

Walker Fearn
State of Residency: Louisiana
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Apr 18, 1885
Presentation of Credentials: Sep 28, 1885
Termination of Mission: Relinquished charge at Athens, Oct 24, 1889
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 13, 1886. Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

A. Loudon Snowden
State of Residency: Pennsylvania
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jul 1, 1889
Presentation of Credentials: [Nov 28, 1889]
Termination of Mission: Left Sinaia, Romania, Aug 25-28, 1892
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 19, 1889. Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens. Officially received on Nov 28, 1889.

A. Loudon Snowden
State of Residency: Pennsylvania
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1891
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned on Dec 23, 1891. Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens. No record has been found indicating that Snowden presented credentials as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Serbia.

Truxtun Beale
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 22, 1892
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens. Beale served at Athens, but did not present credentials in Serbia under any of his commissions, all of which were to Romania, Serbia, and Greece.

Truxtun Beale
State of Residency: California
Title: Minister Resident/Consul General
Appointment: Jul 27, 1892
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens. Beale served at Athens, but did not present credentials in Serbia under any of his commissions, all of which were to Romania, Serbia, and Greece.

Truxtun Beale
State of Residency: California
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary/Consul General
Appointment: Mar 3, 1893
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens. Beale served at Athens, but did not present credentials in Serbia under any of his commissions, all of which were to Romania, Serbia, and Greece.

Eben Alexander
State of Residency: North Carolina
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary/Consul General
Appointment: Apr 7, 1893
Presentation of Credentials: Shortly before Jun 29, 1894
Termination of Mission: Relinquished charge at Athens, Aug 1, 1897
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

William Woodville Rockhill
State of Residency: District of Columbia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary/Consul General
Appointment: Jul 8, 1897
Presentation of Credentials: May 7, 1898
Termination of Mission: Recommissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

William Woodville Rockhill
State of Residency: District of Columbia
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: May 25, 1898
Termination of Mission: Left Athens, Apr 27, 1899
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

Arthur S. Hardy
State of Residency: New Hampshire
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Apr 18, 1899
Presentation of Credentials: Jun 24, 1900
Termination of Mission: Presented recall, Mar 2, 1901
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 14, 1899. Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

Charles S. Francis
State of Residency: New York
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 20, 1900
Presentation of Credentials: May 13, 1901
Termination of Mission: Relinquished charge at Athens, Dec 24, 1902
Note: Commissioned to Serbia. Also accredited to Greece and Romania; resident at Athens.

Henry L. Wilson
State of Residency: Washington
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate. Commissioned to Serbia; also commissioned to Greece and Romania; declined appointment.

John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Oct 13, 1902
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 8, 1902. Commissioned Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia; took oath of office, but did not present credentials in Serbia until 1904; resident at Athens. Commissioned Jul 5, 1903, as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens.

John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 5, 1903
Presentation of Credentials: May 9, 1904
Termination of Mission: Presented recall, Jul 13, 1905
Note: Commissioned during a recess of the Senate as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Greece, Romania, and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Athens. Recommissioned on Nov 16, 1903. Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.

John W. Riddle
State of Residency: Minnesota
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Mar 8, 1905
Presentation of Credentials: May 7, 1906
Termination of Mission: Left Bucharest, Jan 23, 1907
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.

Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 16, 1907
Termination of Mission Recommissioned to a different combination of countries
Note: Commissioned to Romania and Serbia; resident at Bucharest.

Horace G. Knowles
State of Residency: Delaware
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 1, 1907
Presentation of Credentials: Jul 1, 1907
Termination of Mission: Left Bucharest, Feb 4, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Bucharest. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned during a recess of the Senate on Dec 12, 1907.

Huntington Wilson
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Dec 17, 1908
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; took oath of office, but did not proceed to post.

Spencer F. Eddy
State of Residency: Illinois
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jan 11, 1909
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; served at Bucharest, but did not present credentials in Serbia.

John R. Carter
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 25, 1909
Presentation of Credentials: May 3, 1910
Termination of Mission: Recommissioned with a new title in Bulgaria
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania and Serbia and Diplomatic Agent in Bulgaria; resident at Bucharest. Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Dec 13, 1909.

John R. Carter
State of Residency: Maryland
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jun 24, 1910
Termination of Mission: Had farewell audience, Oct 27, 1911
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania, Serbia, and Bulgaria; resident at Bucharest.

John B. Jackson
State of Residency: New Jersey
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 12, 1911
Presentation of Credentials: Jan 16, 1912
Termination of Mission: Presented recall, Oct 15, 1913
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania, Serbia, and Bulgaria; resident at Bucharest.

Charles J. Vopicka
State of Residency: Illinois
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Sep 11, 1913
Presentation of Credentials: Dec 15, 1913
Termination of Mission: Relieved of active functions pertaining to the Legation in Belgrade on Dec 17, 1918.
Note: Commissioned as Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to Romania, Serbia, and Bulgaria; resident at Bucharest.

H. Percival Dodge
State of Residency: Massachusetts
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 17, 1919
Presentation of Credentials: Oct 5, 1919
Termination of Mission: Left post Mar 21, 1926
Note: Commissioned to the Kingdom of the Serbs, Croats, and Slovenes.

John Dyneley Prince
State of Residency: New Jersey
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Feb 23, 1926
Presentation of Credentials: May 5, 1926
Termination of Mission: Left post Aug 31, 1932
Note: Commissioned to the Kingdom of the Serbs, Croats, and Slovenes.

Charles S. Wilson
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 3, 1933
Presentation of Credentials: Sep 11, 1933
Termination of Mission: Left post Jul 28, 1937
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 15, 1934. Commissioned to Yugoslavia.

Arthur Bliss Lane
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Aug 9, 1937
Presentation of Credentials: Oct 23, 1937
Termination of Mission: The King left Yugoslavia, Apr 14, 1941, in anticipation of German occupation; left post May 17, 1941
Note: Commissioned to Yugoslavia.

Anthony J. Drexel Biddle, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary
Appointment: Jul 30, 1941
Presentation of Credentials: Oct 3, 1941
Termination of Mission: Promoted to Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Note: Served near the Government of Yugoslavia established in England; commissioned to Yugoslavia and to Belgium, Czechoslovakia, Greece, Luxembourg, the Netherlands, Norway, and Poland; resident at London.

Anthony J. Drexel Biddle, Jr.
State of Residency: Pennsylvania
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 29, 1942
Presentation of Credentials: Nov 3, 1942
Termination of Mission: Government of Yugoslavia transferred to Egypt, Sep 28, 1943
Note: Served near the Government of Yugoslavia established in England; commissioned to Yugoslavia and to Belgium, Czechoslovakia, Greece, Luxembourg, the Netherlands, Norway, and Poland; resident at London.

Lincoln MacVeagh
State of Residency: Connecticut
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 12, 1943
Presentation of Credentials: Dec 9, 1943
Termination of Mission: Government of Yugoslavia transferred to England, Mar 11, 1944
Note: Served near the Government of Yugoslavia established in Egypt. Commissioned to Yugoslavia; also accredited to Greece; resident at Cairo. On Jul 1, 1944 Rudolf E. Schoenfeld was designated Chargé d'Affaires ad interim near the Government of Yugoslavia established in England.

Richard C. Patterson, Jr.
State of Residency: New York
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Sep 21, 1944
Presentation of Credentials: Nov 17, 1944
Termination of Mission: Left Belgrade, Oct 25, 1946
Note: Commissioned to Yugoslavia; served near the Government of Yugoslavia established in England; resident first in London; transferred the Embassy to Belgrade, Mar 31, 1945.

Cavendish W. Cannon
State of Residency: Utah
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Apr 10, 1947
Presentation of Credentials: Jul 14, 1947
Termination of Mission: Left post Oct 19, 1949
Note: Commissioned to Yugoslavia.

George V. Allen
State of Residency: North Carolina
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 27, 1949
Presentation of Credentials: Jan 25, 1950
Termination of Mission: Left post Mar 11, 1953
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Feb 2, 1950. Commissioned to Yugoslavia.

James W. Riddleberger
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 31, 1953
Presentation of Credentials: Nov 16, 1953
Termination of Mission: Left post Jan 11, 1958
Note: Commissioned to Yugoslavia.

Karl L. Rankin
State of Residency: Maine
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Dec 13, 1957
Presentation of Credentials: Feb 19, 1958
Termination of Mission: Left post Apr 22, 1961
Note: Commissioned during a recess of the Senate; recommissioned after confirmation on Jan 29, 1958. Commissioned to Yugoslavia.

George F. Kennan
State of Residency: New Jersey
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Mar 7, 1961
Presentation of Credentials: May 16, 1961
Termination of Mission: Left Yugoslavia, Jul 28, 1963
Note: Commissioned to Yugoslavia.

C. Burke Elbrick
State of Residency: Kentucky
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jan 29, 1964
Presentation of Credentials: Mar 17, 1964
Termination of Mission: Left post Apr 28, 1969
Note: Commissioned to Yugoslavia.

William Leonhart
State of Residency: West Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 1, 1969
Presentation of Credentials: Jun 30, 1969
Termination of Mission: Left post Oct 18, 1971
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

Malcolm Toon
State of Residency: Maryland
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Oct 7, 1971
Presentation of Credentials: Oct 23, 1971
Termination of Mission: Left post Mar 11, 1975
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

Laurence H. Silberman
State of Residency: Maryland
Non-career appointee
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 8, 1975
Presentation of Credentials: May 26, 1975
Termination of Mission: Left post Dec 26, 1976
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

Lawrence S. Eagleburger
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jun 8, 1977
Presentation of Credentials: Jun 21, 1977
Termination of Mission: Left post Jan 24, 1981
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

David Anderson
State of Residency: New York
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 27, 1981
Presentation of Credentials: Aug 19, 1981
Termination of Mission: Left post Jun 26, 1985
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

John Douglas Scanlan
State of Residency: Hawaii
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 12, 1985
Presentation of Credentials: Jul 26, 1985
Termination of Mission: Left post Mar 6, 1989
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia.

Warren Zimmermann
State of Residency: Virginia
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 11, 1988
Presentation of Credentials: Mar 21, 1989
Termination of Mission: Recalled, May 12, 1992. Zimmermann left post May 16, 1992.
Note: Commissioned to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. The United States announced on May 21, 1992, that it would not recognize the Federal Republic of Yugoslavia, comprising the Republics of Serbia and Montenegro, as the successor to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia. The following officers served as Chargés d'Affaires ad interim in Belgrade: Robert Rackmales (May 1992-Jul 1993) and Rudolf V. Perina (Jul 1993-1996).

Richard M. Miles
State of Residency:
Foreign Service officer
Title: Chargé d'Affaires
Termination of Mission: Embassy Belgrade was closed Mar 23, 1999. Miles and the last Embassy personnel left Mar 24, and NATO armed forces began military action against Serbia-Montenegro that evening.
Note: Arrived at post Aug 2, 1996.

William Dale Montgomery
State of Residency: Pennsylvania
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Nov 26, 2001
Presentation of Credentials: Jan 4, 2002
Termination of Mission: Feb 29, 2004
Note: Originally commissioned to the Federal Republic of Yugoslavia; continued to serve after country's name was changed to Serbia and Montenegro Feb 4, 2003.

Michael Christian Polt
State of Residency: Tennessee
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: May 12, 2004
Presentation of Credentials: May 21, 2004
Termination of Mission: Aug 3, 2007

Cameron Phelps Munter
State of Residency: California
Foreign Service officer
Title: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary
Appointment: Jul 2, 2007
Presentation of Credentials: Sep 11, 2007
Termination of Mission:

Print version
Serbia US Relations
Serbia's Diplomatic Representatives to the U.S.
U.S. Diplomatic Representatives to Serbia
Serbian-American Organizations